Sizce Ben Alevi miyim?

Benim ailem Hanefi mezhebinden.
Küçükken hep Aleviler'den uzak tutuldum.

Sizce Ben Alevi miyim?

Benim ailem Hanefi mezhebinden.
Kkken hep Aleviler'den uzak tutuldum.
Alevi komşularımızdan biri bana su vermişti de annem kıyametleri koparmıştı.
Onların verdiği hi bir şeyi yemeyecek ve imeyeceksin;...alevi arkadaşlarım olamazdı.Aleviler ve kıptiler (ingeneler) bir taşa ıksalar ve o taş eriyene kadar abdest alsalar bile tvbeleri kabul olmaz derlerdi.

Ben byle bir ortamda bydm.
Aleviler bir cyd benim iin.Sonra liseye giderken sorgulamaya başladım.Annemin dedikleri artık beni hi etkilemiyordu.Alevi arkadaşlarım vardı her ne kadar annemden onların mezheplerini saklasam da. Onlar bana anlatıyordu ve ben onları ok insancıl buluyordum.Biraz daha bydm.niversitede trban yznden bir ok kız arkadaşımla tartıştım.Trbanlı kızlar olduka politiklerdi ve ben onlara ok kızıyordum.Dinden uzaklaştım.Ben bu kurallara inanmıyordum.Allah'tan hi ayrılmadım.Hep dua ederken başımı dik tutabilmek iin (yani benim iin dua etmek Allah ile ve kendimle yzleşmekti en başta ) ktlkten uzak durmaya alıştım.Namaz kılmıyor oru tutmuyordum.Ama sadaka ve zekat veriyordum.Sanki kendime ait bir din yaratmıştım.Şyle diyordum kendi kendime:Ben iyi bir insanım.Ben gnl gz aık bir insanım.Bu kurallar benim iin değil.Bu kurallar kontrol edilmezse alıp başını gidebilecek olan iindeki ktlğ ancak din baskısıyla tutabilecek ehlileştirecek insanlar iin. Bazen de şunu sylyordum ;Tek gnahım oru tutmamak olsun ...

Yılar geti.Daha da bydm.ocuklarım oldu.Onlara Allah'ı anlattım.Ama dini kurallardan pekte bahsetmedim.Onlara dua ettirdim Allah sizi korusun dedim iyi bir şey yaptıklarında Allah razı olsun da dedim ama hi bir zaman namaz kılmazsanız islamın şartlarından birini yerine getirmezsiniz demedim.
Aşure ayında hep aşure pişirdim ve bunun kutsal bir yemek olduğunu syledim.Kabe 'ye gitmeyi arzu ettim ama hacı olmakla ilgilendiğimden değil belki başka kapılar aılır gnlmde diye dşndm.
Velhasıl bugnlere geldim.Şimdiye kadar tanıştığım her Aleviye inanlarını anlattırırdım.Hep hayıflanırdım ben de alevi bir ailenin kızı olsaydım keşke diye.
Alevi doğulur Bektaşi olunur derler ya..Buna da kızardım aslında.. Neden ?Bu kimin tekelinde ki.Ben okuyup ğrendiğim kadarı ile Alevi ibadetlerini yerine getiriyorsam onlar gibi dşnyorsam ve inanıyorsam buna kim karışır?
Şunu sylemek lazım elbette.Sonradan okuyup ğrenmek ok zor.O kltrde bymş olmanın farkı tartışılmaz.Ama ben yine de yapabildiğimce yapıyorum işte.Mesela oru tutmak iin internet başında ne kadar ok vakit geirdim bir bilseniz
Benim kendime ait bir inan sistemim vardı zaten.Ama bir topluluğa ait olmak isteği bir ibadethaneye gidip bir ok insanla aynı duayı ederek aynı enerjiyi paylaşma isteği oluştu yreğimde. Ben tm kalbimle inanıyorum.
Şimdi size soruyorum.Ben bir snni değilim.Belki Alevi'de değilim.Sizce ben neyim?
Bazen kendimi Alevi gibi hissediyorum.Bazense karda amış bir bahar dalı gibi hissediyorum.Sanki o iklime ait değilmişim gibi.Sizin gibi olamayacağım değil mi? Ne kadar okursam okuyayım sizin gibi ok şey bilemeyeceğim. Hi Cemevi'ne gitmedim.Orada bana nasıl davranırlar bilemediğim iin.
Ben orada nasıl davranırım? ok mu fark edilir yabancı olduğum?Beni aralarına alırlar mı?
Bu gece de yazdım iimi dktm işte.Ben 38 yaşında bir anneyim. Annem hala hayatta ve hala Alevileri sevmiyor.Bazen ona takılıyorum ;aslında benim kocam Alevi ama sen kızıyorsun diye sana syleyemedik ;diyorum.Kadının tansiyonu anında fırlıyor.
Ne kt değil mi?
Aslında annemin suu yok.yle bymş okula gitmemiş kendine ğretilenlerin zerine bir şey katıp yeni bir fikir oluşturamamış zavallı bir kadıncağız.Sevgiyle doldurulması gereken yreği kinle doldurulmuş işte.
Hepinizi kucaklarım.Allah hepinizden razı olsun.
Sizleri okuyorum ve biraz daha aydınlanıyorum.


Alican Güzeldir

24 Blog Paylaşım

Yorum