YİMPAŞ VE TELEKOM'DAN SARAY'A

Yaygın medya tamamen yandaş hale gelince artık buralarda görev yapamayan tecrübeli gazeteciler internetten TV ve gazeteleri sallamaya başladılar

YİMPAŞ VE TELEKOM'DAN SARAY'A

Yaygın medya tamamen yandaş hale gelince artık buralarda grev yapamayan tecrbeli gazeteciler internetten TV ve gazeteleri sallamaya başladılar.

Milyarlarca dolarlık medya organları, sahibinin sesinden başka bir şey duyurmaz oldu. Vatandaşıngerek haber ve bağımsız yorumihtiyacına cevap vermek iin yeni yollar bulundu.

Youtubezerinden yayın yapanTV ve radyo kanallarıile mtevazı imkanlarla ektiklerigncelyorum videolarınıpaylaşanların ok ciddi takipileri var. Bunların ok kısa zamanda kamuoyu oluşturma aısından merkez medya kadar hatta daha fazla etkili olacağı anlaşılıyor. Yeni mecrada ok izlenenlerden biri gazeteciSabahattin nkibar.

nkibarson videolarından birinde iki nemli vakayı hatırlatarak, Saraya uzanan bir bağlantı kuruyor.

***

YİMPAŞ VAKASI

1990ların İslamcı Holdinglerifaizsiz yatırım yapmak isteyen mtedeyyin insanlarımızdan kr payı demek vaadiyle paralar topladılar. Bunların başında gelenİhls Finans, Kombassan, Yimpaşher biri1,5 milyar dolarcivarında paralar topladılar. Bu holdinglerin kurduğu fabrikalar ve işletmelerin tamamı hortumlamalar sonucu battı.

Sadece İhls Finansın hortumlanması ile 750 milyon doların kayıp olduğunu, yani alındığınıAKPnin atadığı TMSF Başkanı Ahmet Ertrkaıkladı. Ertrk aynı şekildeKombassanveYimpaşın dayzlerce milyon dolarmertebesinde hortumlamalarla battığını ifade etti.

Yimpaşın patronuyani paraları toplayan, mal sahibi grnen kişiDursun Uyardı.Uyar AKP dnemindeceza aldı, hapse girdi.

YimpaşHolding yzlerce milyon dolar zarar gsterilerek hortumlandığı iin patronu hapse girerkenholding st yneticilerine ne oldu?

İlgintir, Yimpaşın en st dzey yneticisiFuat OktayCumhurbaşkanı Yardımcısıoldu. Bu kişi, Cumhurbaşkanı Erdoğan yurtdışında iken,Cumhurbaşkanı Vekiliolarak bu grevini yrtmektedir.

Tayyip Erdoğan tarafındanCumhurbaşkanı vekilliğine atanan Fuat Oktay batan, hortumlanan, patronu hapse giren Yimpaşın tepe yneticisi idi.

Ancak Sabahattin nkibar, Fuat Oktayın yayımlanan zgemişinde Yimpaş yneticisi olduğundan bahsedilmediğini, bu bilginin nedense gizlenmiş olduğunu da not ediyor.

*********************************

TRK TELEKOM REZALETİ

Trk Telekomun zelleştirilmesi iin en byk baskıların yapıldığı zamanBlent Ecevitin Başbakan,Devlet Bahelinin Başbakan Yardımcısı olduğuDSP+MHP hkmetidnemi idi.

IMFgzetimindeKemal Dervişin ekonomiyi yeniden yapılandırdığı bu dnemde, IMF kredilerinin alınabilmesi iinTelekomun mutlaka satılması isteniyordu.

MHPnin Ulaştırma BakanıProf. Dr. Enis kszve Genel Mdrİbrahim Hakkı Alptrkkatıksız birer Trk Milliyetisi olarak bu stratejik kurumun zelleştirilmesine direndiler.

Bu direniş kolay olmadı. Medyada direnişin anlamsız ve piyasaları sarsıcı olduğu iddialarıyla bu ikilinin aleyhine kampanyalar yapıldı.

IMF ve Kemal Derviş bastırdı.Devlet Baheli Bakanına ve Telekoma sahip ıkmadı.

Enis ksz, Devlet Bahelinin talimatı ile 2001 yılında bakanlıktan istifa etti. Bir yıl sonra da MHPden ayrıldı.

Trk Telekom, AKP dneminde2005yılında, 6 milyar dolara zelleştirildi.Lbnanlı Hariri ailesine satıldı.

***

Sabahattin nkibarTrk Telekomun zelleştikten sonraki srecini zetleyip, lkemizin ka milyar dolar soyulduğunu şyle aıklıyor:

2005 yılına kadar Trk Telekomyılda 2,5 milyar dolar kr ediyordu. Bu stratejik işletme2,5 yıllık krı karşılığıLbnan Başbakanı Hariri ve ailesineverildi.

Hariri ailesibu arada Telekomu teminat gstererekTrk bankalarından 5 milyar dolar kredi kullandı.

Telekomun800 milyon dolar gayrimenkullerini sattı. Trkiyenin adeta btn sokaklarını dolaşanbakır kablolarını yaklaşık 1 milyar dolara sattı.Yıllık 2-2,5 milyar dolardantoplam 12 milyar dolar krı da diğer gelirleriyle birlikte Trkiye dışına ıkardı.

Hariri ailesi Telekomateknik yatırım yapmadı,alışan sayısını 60 bin kişiden 20 bin kişiye dşrd.Bunun sonucu hizmet aksamaya, rekabet etmekte zorlanmaya başladı.

Hariri ailesi kolayı seti, Trk Bankalarından aldıkları5 milyar dolar krediyi deyemiyorum, buyurun Telekomunuz sizin olsundeyip ekildi gitti.

Trk siyasi ve ekonomi tarihineyz kızartan bir vakaolarak geen Trk Telekom zelleşmesi sonucu devletin kaybı12 milyar dolardanibaret değildi.

Bankalar kredilerini tahsil edemedikleri iin Telekoma el koydular. Fakat her sene 2,5 milyar dolar kr elde edenTrk Telekombu sene 754 milyon dolar zarar gsterdi.Devlet vergi gelirinden de mahrum oldu. Bu bilgi kamuoyundan saklandı.

***

zelleştirme şartlarından biri olarak,Trk Telekomun yzde 5ine devletimizsahip olmaya devam etti. Bu yzdenşirketin ynetim kuruluna devlet bir Trk ye atayarak zelleştirmeden sonra da gelişmeleri yakından takip etme imknına sahip oldu.Yani Hariri ailesinin btn bu yaptıklarını yakından izleyen ve devlete rapor etmiş olması gereken bir ynetim kurulu yesi vardı.

Peki,bu ynetim kurulu yesi kimdi?

Bildiniz Şu anda Cumhurbaşkanı Yardımcısı (Vekili) olanFuat Oktaydı.

Şimdi bu iki vakada da Trk Milletinin byk zararlara uğradığını grnce bu şirketlerde kritik grevler ifa eden Fuat Oktay iin hemenmadem başarısız oldu, niye bu makama getirildi?diye dşnmeyin.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fuat Oktayınyeteneklerini ve kazandırdıklarınıiyi biliyor olmalı ki Onudevletin iki numaralı ismiyaptı.

Demokrasi aıklık rejimidir. Fuat Oktayın yetenek ve kazandırdıklarını halkımız da bilirse, devletimizi ynetenlere kuşku ile bakanlara rağbet etmez.


Alican Güzeldir

24 Blog Paylaşım

Yorum