Kaz Çiftliği Kurmada Devlet Destekleri

Kaz Çiftliği Kurmak
Bir Yatırımcı Olarak Karlı Bir İş Alanı Arıyorsanız Size Önereceğimiz Yatırım Alanlarının Başında Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Gelecektir. Günümüzde Diğer Hayvan Türleri Yetiştiriciliğinin Yanında Kısa Vade De Kar Oranı Oldukça

Kaz Çiftliği Kurmada Devlet Destekleri


Kaz Çiftliği Kurmak
Bir Yatırımcı Olarak Karlı Bir İş Alanı Arıyorsanız Size Önereceğimiz Yatırım Alanlarının Başında Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Gelecektir. Günümüzde Diğer Hayvan Türleri Yetiştiriciliğinin Yanında Kısa Vade De Kar Oranı Oldukça Yüksektir. Kümes Hayvanları Arasında Günümüzde En Çok Tercih Edilen Yatırım Alanı Tavuk Yetiştiriciliği Olsa Da Ülkemizde Son 15 Yılda Kaz Yetiştirme Çiftlikleri Kurmak Ve Doğru Şartlarda Kaz Yetiştirmek Çok Emek Verilmesi Gereken Ancak Yatırım Maliyeti Bir Çok Hayvan Türüne Göre Daha Düşük Maliyetlidir. Peki Bir Kaz Çiftliği Kurmak İçin Neler Gereklidir. 

KAZ ÇİFTLİĞİ NASIL KURULUR KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Yaygınlaşmaya Başlayan Bir Diğer Yatırım Alanı Da Kaz Yetiştiriciliğidir. Kaz Yetiştiriciliği Doğru Koşullarda Yapılırsa Oldukça Karlı Bir Yatırım Alanıdır. 

1 ) Arazinin Şartlara Uygun Olması: Yetiştirme Çiftliği İçin Seçilecek Arazinin Konumu, Doğal Alanlara Ve Ormanlara Yakın Olması, Yırtıcı Hayvanlardan Korunaklı Olması, Kazların Doğal Yaşamlarını Sürdürebilmesi İçin Gerekli Doğal Şartlara Sahip Olması Gerekir. Seçilen Arazinin Şehrin Dışında Olması, Ana Ulaşım Yollarına Da Yakın Olması Gereklidir.

2) Kümes Özellikleri: Kazları Muhafaza Edeceğiniz Kümesler 1 Metre Kareye 2 Kaz Düşecek Şekilde Hesaplanmalıdır. Bu Şekilde Yapılacak Kümesin Dışında Kazların Sürekli Hareket Edebilecekleri Bir Gezi Ve Otlama Alanı Yapılmalıdır. Kazlar Tavuklar Gibi Hareketsiz Yetiştirildiklerinde Aşırı Yağlanmadan Dolayı Çok Kısa Süre De Ölebilir. Bu Nedenle Kümes Ve Otlak Alanı Yerleşimi Dikkatli Bir Şekilde Yapılmalıdır. Kümes İçerisinde Su İhtiyacını Giderecek Bir Otomatik Su Alanı Bulunmalı Ve Suyun Kümes İçerisine Dağılması Da Önlenmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar
 3 ) Gerekli Makine Ve Ekipmanlar: Kaz Çiftliği İçin Soğuk Hava Şartlarından Etkilenmelerini Engelleyecek Bir Isıtma Sistemi Mutlaka Gereklidir. Soğuk Havalarda Hayvanların Telef Olmasını Önlemek Ve Sağlıklı Üremelerini Sağlamak İçin İdeal Bir Isıtma Sistemi Kurmalısınız. Bu Sistem Dışında Kuluçka Döneminde Sağlıklı Yavrular Oluşması Ve Süresinde Yumurtadan Çıkmasını Sağlamak İçin Bir Kuluçka Sistemi Kurmalısınız. Günümüzde Modern Kuluçka Makinelerinin Yanında Yetiştirme Çiftliklerine Özel Yumurta Yuvalarının Bulunduğu Özel Kuluçka Mekanizmaları Vardır. Bu Mekanizmaları Mutlaka Tedarik Etmelisiniz.

4 ) Yem Ve Temizlik: Kaz Çiftliği Kurduktan Sonra Kaz Yemi Tedarikini Sürekli Olarak Sağlamak Zorundasınız. Ayrıca Çiftlik İçin Bir Veteriner İle Anlaşmalı Ve Düzenli Olarak Kazların Kontrolünü Sağlamanız Gerekir. Veteriner Önerisine Göre Yem Türevlerini Seçmeli, Kazların Verimini Düşürmemeye Özen Göstermelisiniz. Kümesin Temizliği Konusunda Günlük Temizliği Çiftlik Görevlileri Yapmalı Ve Kazların Temiz Bir Kümeste Yaşamaları Sağlanmalıdır.

5 ) Yasal İzinler: Kaz Yetiştirme Çiftliği İçin Bir Çok Yasal İzin Almanız Gerekir. Bu Yasal İzinlerin Başında İlgili Belediyeden Ruhsat Almanız, Kaz Yetiştirme Çiftliği İçin Arazi Ve Kümes Kurma İznini Yine İlgili Belediyeden Almalısınız. Ayrıca Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığından Hayvan Yetiştirme Çiftliği İçin İzin Almalısınız. Bakanlığın İstediği Hayvan Numunelerini Düzenli Olarak Zamanında Vermeli Ve Sağlık, Hijyen Açısından Eksiksiz Olduğunu Tescillenmelidir.

6) Maliyet: Bir Kaz Çiftliği Kurma Maliyeti İçin Her Bir İş Kalemini Ayrı Ayrı Hesap Edebilir Veya Metre Kare Başına Maliyet Şeklinde Hesaplayabilirsiniz. İki Bin Kaz Kapasiteli Bir Çiftlik İçin Metre Kare Maliyet Yaklaşık Olarak 220 İle 310 TL Arasındadır. Bu Rakam Kaz Türüne, Arazi Konumuna, Kümeslerde Kullanılacak Ekipmanların Kalitelerine Göre Bu Aralıkta Yer Alır.

7) Hibe Ve Teşvikler: Devletin Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Adı Altında Yatırımcılara Üç Yıl Geri Ödemesiz Beş Yıllık Vadeler İle Sıfır Faizli Krediler Veriyor. Ayrıca Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Beş Bin Hayvan Üzerinde Kapasitesi Olan Çiftliklere Maliyetin Faturalandırılmış Halinin %30 Unu Hibe Ediyor.


Alican Güzeldir

24 Blog Paylaşım

Yorum